Juhász Árpád

 Juhász Árpád
Forrás: 
Régi magyar dohányfajták és termesztésük, 1975.


A dohánytermesztéssel kapcsolatban mindenképp meg kell emlékezni arról az emberről, aki az egész életét a szakmájának szentelte, munkássága páratlan és példaértékű.

Juhász Árpád dohánynemesítő 1876. március 20-án született a Nyitra megyei Tardoskedden. Gazdasági tanulmányait Magyaróváron folytatta, ahol 1896-ban nyert oklevelet. Ugyanitt állt munkába 1897-ben a növénytermesztési tanszéken. 1898—1904-ig a debreceni Gazdasági Tanintézet tanára és vezette az állami Vetőmagvizsgáló Állomást és a Növénytermelési Kísérleti Telepet is.

1904—1907-ig a kassai Gazdasági Tanintézet növénytermesztési tanszékének vezetője, majd hosszú ideig a kolozsvári Gazdasági Akadémia növénytermesztési tanszékének ugyancsak vezetője volt. Mint ilyen vezette a Gazdasági Akadémia Növénytermelési Kísérleti Telepét is.

1920-ban került újra Debrecenbe, majd az Alföldi Mezőgazdasági Intézet megszervezésére és felállítására kapott megbízást Szegeden. Ezután nevezték ki a Dohánytermelési Kísérleti Állomás vezetőjévé, melynek élén 1924-1935 közt állt. Erre az időre esik a Dohánytermelési Kísérleti Állomással kapcsolatban a Dohánykertészképző Iskola felállítása is, melynek nemcsak vezetője, hanem előadója is volt.

1935-ben állami szolgálatának teljes kitöltése után nyugdíjba helyezték, de továbbra is számítottak munkájára. A Dohánytermelési Kísérleti Állomás vezetői székéből leköszönve, a Dohányjövedéki Központi Igazgatóság Budapesten szakértőnek alkalmazta és a termelési osztályon 1946-ig, 70 éves koráig foglalkoztatta.

1947-ben hét dohánybeváltó hivatal tisztviselőinek és egyéb alkalmazottainak oktatását végezte, majd a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségénél az egész országot behálózóan megtartott dohánytermelési szakelőadások megszervezésére és irányítására is felkérték. 1948-ban ő szervezte meg a felszabadulás utáni első országos dohánytermelési versenyt, kisebb szakcikkeket írt, rádióelőadásokat tartott. Hosszú élete utolsó éveit is munkában töltötte. Szaktanácsokkal szolgált a Jövedék, valamint több vidéki kísérleti gazdaság számára. 1964-ben, életének 88. évében halt meg Budapesten

Juhász Árpád 11 kötegnyi kéziratból, 19 fotóalbumból és 335 db fényképfelvételből álló emlékanyaga 1966-ban került a Mezőgazdasági Múzeum Adattárába.


Juhász Árpád egy saját nemesítésű Debreceni dohánytővel, 1926.

és egy Szabolcsival: