Ada Kale
Ada Kaleh vagy Ada-Kalé törökök által lakott kis sziget volt a Dunán, ahol az ott élő, kb. ezer fős lakosság dohány-, szőlő- és rózsatermesztéssel, valamint csempészéssel foglalkozott. A sziget Orsova alatt kb. 3 kilométerre helyezkedett el, mérete 1,7×0,5 km volt. Neve törökül „erődsziget” vagy „szigetvár” jelentésű, de története során tizenhatszor keresztelték át. A szigetet 1972-ben, a Vaskapu I. vízerőmű gátjának megépítése után, a felduzzasztott folyó elnyelte.
A 441 méter hosszú és 60 méter széles gát 1964-1972 között, román-jugoszláv összefogással, 3 millió köbméter betonból épült. Akkoriban - kapacitását tekintve - a világ egyik legnagyobb vízierőműve volt. A gátrendszer 33 méter magasra duzzasztott fel kétmilliárd köbméter vizet.
Átadása előtt Ada Kale épületeinek egy részét a közeli Simian-szigetre költöztették, beleértve az erőd katakombáit, a mecsetet, a bazárt, Mahmut pasa házát, a temetőt és egyéb építményeket. Ennek ellenére a lakosság nem akart áttelepülni, többségük kivándorolt Törökországba, kisebb részük Dobrudzsába, ahol szintén élt már török közösség.
Egyesek szerint Jókai Mór Az arany ember című regényéből ismert Senki-szigetéhez Ada Kaleh adta az ötletet.
A cigarettamárka 1956 és 1961 között volt forgalomban, Ada-Kaleh (a végén K-val) változatban 1947 és 1949 között gyártották.