Igen jeles Nádor szípák
![Igen jeles Nádor szípák Igen jeles Nádor szípák](http://dohanymuzeum.hu/sites/default/files/images/nador_szipak_cca_1840_01-1.png)
A Fuchs-féle üzem volt a legnagyobb és leghíresebb az egykori pesti magán-dohánygyárak közül, állandóan 3-400 munkást fogalkoztattak és évente 20-30 millió szivart készítettek. Az épület a mai VII. kerület, Síp utca 23. alatt állt. A dohánymonopólium 1851-es bevezetésekor az állam 135.000 frt.-ért megvásárolta az üzemet, kis átalakítás után ez lett a későbbi Erzsébetvárosi Magyar Királyi Dohánygyár.
Händels- und Gewerbs-Almanach, 1842.
Ez a darab kuriózum, eddig az egyetlen olyan ismert márka, melynek csomagolásán még a termék régi neve szerepel: szípa - többes számban szípák. A szivar szót az Athenaeum folyóirat Figyelmező című kritikai szemléjének 1837. II. félévi 7. számában maga Vörösmarty Mihály ajánlotta, mivel a füst a göngyölt levelek közt szivárogva jön. Az irodalmi vita több évig folyt. Ábrándos költők a fuvola mintájára ajánlották a szivola elnevezést, de végül Vörösmarty ajánlata "győzött" és ez épült be a köznyelvbe.